About Us

Staff List

LEADERSHIP GROUP – GOLDWYN

Mrs Charlotte Lewis

Principal

Mrs Kerry Greene

Vice Principal - SEN & Inclusion and STLS Outreach District Coordinator

Mr James Whatley

School Business Manager

 

GOLDWYN EXTENDED LEADERSHIP GROUP

Mrs Charlotte Lewis

Principal

Mrs Kerry Greene

Vice Principal - SEN & Inclusion and STLS Outreach District Coordinator

Mr Duncan Fryer

Teaching & Learning Lead

Mr Jon Bumpus

Interim Centre Manager – Goldwyn Plus

Mrs Joanne Chessum

Learning & Inclusion Lead/SENCO – Goldwyn Sixth Form

Mrs Sarah Miller

Head of Centre - Goldwyn Folkestone

Ms Angela White

Vocational Centre Manager – Goldwyn Sixth Form

 

PRINCIPAL’S PA

Mrs Alison Kane

PA/Referrals & Admissions Manager

 

HUMAN RESOURCES

Mrs Tina Brobyn

Human Resources Manager

 

ESTATES MANAGEMENT

Mr Stuart Davis

Estates Manager (all Goldwyn Properties)

 

HEALTH AND SAFETY

Mr Mark Sibley

Health & Safety Officer

 

ICT – ALL SITES

Mrs Lisa Bricknell

Senior ICT Technician

 

TRANSPORT MANAGER – ALL SITES

Mr Anthony Lucey

Transport Manager

 

SENCOs

Mrs Louise Ashman

SENCO - Goldwyn Ashford

Mrs Joanne Chessum

SENCO - Goldwyn Sixth Form

Mrs Amanda Spurrell

SENCO – Goldwyn Plus

 

HEAD OF CENTRE – GOLDWYN ASHFORD

 

Head of Centre – Goldwyn Ashford

 

TEACHING STAFF – GOLDWYN ASHFORD

Mr Chris Weatherley

Deputy Head of Centre

Mr Ian Bricknell

Teacher of DT/Progress Leader

Mrs Helen Conway

Teacher of Computing

Mr David Jones

Teacher of PE/Maths

Mr Ben Lock

Teacher of PSHE/Careers/Citizenship/Work Experience

Miss Debbie Man

Teacher of Geography/Maths

Miss Jackie Middleton

Teacher of Art/Progress Leader

Mr Harry Moore

Teacher of PE/Science

Mrs Anna Sherman

Teacher of English & Drama

Mr Chris Thomas

Teacher of Music

Mrs Kelly Thomas

Year 7 Teacher

Mrs Vicky Waghorn

Teacher of English

 

Pastoral SUPPORT/INCLUSION STAFF – GOLDWYN ASHFORD

Mrs Kath Bricknell

Pastoral Lead

Ms Becky Calland

LCU Pastoral Manager /BTEC Cooking Tutor

Mrs Amanda Dove

LCU Pastoral Manager

Mrs Michelle Holman

LCU Pastoral Manager

Mrs Kim Kingwell

LCU Pastoral Manager

Mrs Cassie Lee

Pastoral Support & Counsellor

Mr Herbie Sherman

Inclusion Mentor

 

TEACHING ASSISTANTS – GOLDWYN ASHFORD

Mrs Cheryl Barker

HTLA / Interventions

Mrs Vanessa Bennett

TA / Interventions

Miss Mae Bonner

TA

Mrs Siobhan Cronin

TA / Interventions

Mr Steve Glasscock

TA (supply)

Miss Laura Handley

TA Apprentice

Mrs Hilary Jones

TA

Mr Tony Matharu

TA / Interventions

Mrs Claire Reay

TA / Interventions

Mr Paul White

TA & Outdoor Education Tutor Duke of Edinburgh Assessor

 

HEAD OF CENTRE – GOLDWYN FOLKESTONE

Mrs Sarah Miller

Head of Centre – Goldwyn Folkestone

 

TEACHING STAFF – GOLDWYN FOLKESTONE

Ms Hannah Bell

General Teacher/Nurture Teacher

Miss Sarah Cave

Nurture Teacher /HLTA-PSD

Mr Charles Devine

Teacher of PSHE/First Aid

Miss Heather Gott

Teacher of English

Mrs Ollie Jones

Teacher of Health & Social Care/Mathematics

Mr Barry McGinn

Teacher of Science

Ms Zoe Martyndale-Howard

Lead Teacher, Folkestone Plus

Mr Alex Pritchard

General Teacher

Mr Roderick Stedman

Teacher of Music, Folkestone Plus

Ms Anita Trotter

Lead Tutor, Goldwyn Sixth Form

Mrs Rosa Warman 

Art Teacher, Folkestone Plus

 

SENIOR PASTORAL TEAM – FOLKESTONE

Mrs Donna Epsley

Student Support Officer

Mr Steve Horne

LCU Pastoral Manager – Sports & Leisure / PE Tutor

Mr Jamie Smith

Assistant LCU Pastoral Manager

 

TEACHING ASSISTANTS – GOLDWYN FOLKESTONE

Miss Stacey Arnold

TA

Mrs Belindy Davis

TA

Mrs Heather Bruce

TA / SEN Assistant

Mrs Linda Dennis

TA

Miss Yolanda Gillett

TA / Interventions

Mrs Sarah Grace

TA, Goldwyn Sixth Form

Mr Andrew Kemp

HLTA

Mr Ilkay Mehmet

TA / IT Support

Miss Gemma Morris

TA / Cookery Tutor

Mrs Lyn Rich

TA

 

HEAD OF CENTRE – GOLDWYN Plus

Mr Jon Bumpus

Interim Centre Manager

 

GOLDWYN PLUS

Mrs Julie Butler

English / Art Teacher

Mrs Melanie Cooke

Teacher / Home Tutor

Miss Miriam Delahoy

Home Tutor

Mr John Lowe

Home Tutor

Mrs Tina Mills

Operations Manager

Mrs Emily Oliver            

Teacher/Teaching and Learning Lead

Mr Peter Penberthy

Home Tutor

Mr Robert Phillips

Teacher of PE / General Teacher

Ms Carly Plumb

Teacher of PSE

Mrs Kerry Robinson

Teacher of Health & Social Care/General Teacher

Mrs Amanda Spurrell

Teacher of English/SENCO

Mr Paul Upton

Teacher of Maths

Miss Sally-Anne Wilcock

Teacher of PSE

 

TEACHING ASSISTANTS – GOLDWYN PLUS

Miss Zoe Bassant

TA

Mrs Deborah Hark

TA

Miss Melissa-Mae Mepham

TA

Miss Leah Thompson

HLTA

 

VOCATIONAL CENTRE MANAGER  – GOLDWYN SIXTH FORM

Ms Angela White

Vocational Centre Manager – Goldwyn Sixth Form

 

GOLDWYN SIXTH FORM

Mrs Jo Chessum

Teaching, Learning & Inclusion Lead/SENCO

Mr Matt Cosier

Lead Motor Vehicle Tutor

Mr Darren Hover

Vocational Studies Lecturer - Body Repair

Mr Drew Huxted

Vocational Studies Lecturer - Construction

Mr Brian Tanton

Functional Skills Teacher

 

TEACHING ASSISTANTS - GOLDWYN SIXTH FORM

Mr Alan Brown

TA

Mrs Rebecca Butcher

HLTA

Mr Ian Bylett

TA - Motor Vehicle

Mrs Trudi Cooper

TA/Mental Health Lead

Mr Roger Ketley

HLTA - Construction

Mr Marcus Simon

TA - Motor Vehicle

Mr Callum Smith

TA - Motor Vehicle

 

SPECIALIST TEACHING & LEARNING SERVICE – BASED AT

GOLDWYN ASHFORD

Miss Sara Cave

Specialist Teacher

Miss Dionne Clifton

Skills Worker - Outreach

Mr Dominic Gunn

Specialist Teacher EYs/Research & Development Lead

Mr Philip Henry

Specialist Teacher

Mrs Sherrie Hogg

Specialist Teacher C&L

Mrs Sophie Holloway

Intensive Support Worker

Mrs Amy Honey

Specialist Teacher EYs/SEMH

Miss Caroline Payne

Teaching Assistant for SLI Service (Ashford MASH)

Mrs Heather Woodcock

Inclusion Manager/Outreach Advisor/Behaviour Consultant/EYs

 

ADMINISTRATION STAFF - GOLDWYN EDUCATION GROUP

Mrs Tammy Brooks

Finance Officer – Goldwyn Ashford

Mrs Sheron Colman

SIMS Administrator & Personnel Officer – Goldwyn Ashford

Miss Delyth Hickman

Reception/Office Administrator – Goldwyn Ashford

Miss Jessica Murphy

Reception/Administrator Officer – Goldwyn Folkestone

Mr Sam Reilly

Admin apprentice – Goldwyn Folkestone

Mrs Kate Fenley

Receptionist & Administrator – Goldwyn Plus

Miss Lisa Vant

Administrator Officer – Goldwyn Sixth Form

Mrs Dawn Donovan

STLS Senior Administrator

Miss Chloe Webb

Administrative Assistant – STLS

 

SITE STAFF – ALL CENTRES

Mr Martin Hills

Caretaker – Goldwyn Folkestone

Mr Brent Ketteringham

Caretaker – Goldwyn Sixth Form and Plus

Mr Mark Sharp

Caretaker – Goldwyn Ashford

Mrs Tina Adams

Kitchen/Cleaner – Goldwyn Sixth Form

Mrs June Chaplin

Kitchen Assistant/Laundry – Goldwyn Ashford

Mrs Charlotte Cloke

Cleaner/Catering Assistant – Goldwyn Folkestone

 

TRANSPORT STAFF – ALL SITES

Mr William Mepham

Transport Assistant

Mr Brian Adcock

Relief Driver

Mrs Karen Bunting

Relief Driver

Mr Terence Burch

Relief Driver

Mr Stephen Carpenter

Relief Driver

Mr Michael Hartridge

Relief Driver

Mrs Claire Henry

Relief Driver

Mr Graeme Henry

Relief Driver

Mr Paul Kerr

Relief Driver

Mrs Christine Leavey

Relief Driver

Mr Wayne Lewis

Relief Driver

Mr Lindsay Moody

Relief Driver

Mr Wade Newland

Relief Driver

Mr Jeremy Norman

Relief Driver

Mr Grant Padgham

Relief Driver

Mr Steven Penney

Relief Driver

Mr Michael Taylor

Relief Driver

Mr Steve Turner

Relief Driver

Mr Peter Webster

Relief Driver

Mr Danny White

Relief Driver

 

CATERING – GOLDWYN ASHFORD

Miss Elizabeth Wells

NOURISH

 

 

X
video title here